HomeTourismUzmanlar Türkiye'de neden bir turist hapse girer anlattı

Uzmanlar Türkiye’de neden bir turist hapse girer anlattı

Türkiye’deki tatilcilerin ne gibi suiistimallerle para cezası, sınır dışı ve hatta hapisle karşı karşıya kaldığını anlattı.
Birkaç hafta önce medya, Filistin asıllı İsrail vatandaşı bir gezgin olan Muhammed Nader Badarne’nin Türkiye’den sınır dışı edildiğini bildirdi. Bir kafede bir fatura aldıktan sonra kağıt para çıkardı, burnunu 20 liralık banknotla sildi (Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Türk devletinin sembollerini tasvir ediyor) ve onunla ödedi. Arkadaşlar videoyu sosyal ağlarda yayınladı. Bütün Türkiye öfkeliydi. Konuk hızlı bir yargılamanın ardından tespit edildi, gözaltına alındı ​​ve ülkeden sınır dışı edildi.
Türk hukukuna göre böyle bir fiil suçtur. Ceza Kanununun 300. maddesi, Türk ulusal sembollerinin – bayrak, marş, arması – aşağılanmasının cezalandırılmasını öngörmektedir. 301. madde ise Türkiye’ye, millete, devlet kurumlarına veya Mustafa Kemal Atatürk gibi Türk milli kahramanlarına hakaret etmenin sorumluluğunu getiriyor. Her iki maddede de ceza, para cezası, (turist için) sınır dışı etme veya altı aydan iki yıla kadar hapis cezasıdır.
Mevcut cumhurbaşkanına alenen hakaret için de iki yıla kadar para cezası veya hapis cezası verilir.
Turistlerin yerel sakinlere yönelik saldırganlığı, tehditleri ve hakaretleri de Ceza Kanunu ile ilgili sorunlara dönüşebilir. Konuk, bir başkasının onurunu, haysiyetini veya prestijini aşağılar, hakaret ederse, üç aydan iki yıla kadar para cezası veya hapis cezası ile karşı karşıya kalır. Aynı zamanda mağdurun dinine hakaret edildiyse, en az bir yıl hapis cezası var.
Bir vatandaşın veya yakınlarının hayatına, sağlığına veya cinsel bütünlüğüne zarar verme tehdidi (sonuçta birçok müstehcen ifade bu şekilde kulağa hoş geliyor) Türk ceza hukukuna göre suçtur.
Mağdur polise şikayette bulunursa ve tehdidin gerçeği tanıklar tarafından kanıtlanırsa, altı aya kadar parmaklıklar ardında geçirilebilir. E-postalardaki ve mesajlaşma programlarındaki mesajlar da burada dikkate alınır.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »