HomeTourismTürk tatil köyleri Ruslara turist oturma izni vermeyi durdurdu

Türk tatil köyleri Ruslara turist oturma izni vermeyi durdurdu

Alanya, İzmir tatil beldesi ve gezginler arasında popüler olan diğer birçok Türk lokasyonunun yetkilileri, birincil turist oturma izni vermeyi durdurdu. Nedeni çoklu aşırı nüfustur. Tek istisna Ukraynalılar: Daha önce olduğu gibi onlar için bir turist oturma izni var.

Bu Türkiye’de ilk kez olmuyor. Örneğin, İstanbul’un bazı bölgeleri, aşırı kalabalık nedeniyle birkaç yıldır yabancılara oturma izni verilmemektedir. Şimdi, son olaylarla bağlantılı olarak, bölgemize çok sayıda Ukrayna ve Rusya vatandaşı geliyor ve bu nedenle birincil turistik oturma izni verilmesi şimdilik durduruldu. Bildiğim kadarıyla şu anda İzmir’de de benzer bir durum var” diyen yazar endişelerini dile getirdi.

Tatil beldesi Alanya’nın Göç İdaresi, turist oturma izninin (daire kiralamak için) artık yalnızca Ukrayna vatandaşları tarafından alınabileceği bilgisini doğruladı. Nisan 2022’nin başında yabancı vatandaşlar için oturma izni almak için tahsis edilen limitin tamamen tükenmiş olması nedeniyle, göçmenlik hizmeti şu anda Ukrayna vatandaşları hariç tüm yabancılara oturma izni vermeyi reddediyor. , ”Türk medyası Rus kadından alıntı yaptı.

Ayrıca Alanya dış heyet üyelerinden birinin Instagram hesabında da benzer bir bilgi yer aldı: “Geçen gün Göç İdaresi’ne bağlı Alanya’da ilk turist oturma izninin verilmesindeki retler nedeniyle bir randevunun ardından göz yaşları başladı. Ukraynalılar hariç, çünkü onlar artık istisnai bir konumdalar.

Ancak Alanya Rus kültür derneği başkanı Ekaterina Gündüz, tatil beldesinin göç dairesi müdürü ile yaptığı telefon görüşmesini gerekçe göstererek bu bilgiyi yalanladı.

Değişikliklerin detayları henüz netlik kazanmadı. Örneğin, kısıtlamanın turist ikamet izni uzatma başvurusunda bulunanları etkileyip etkilemeyeceği, ayrıca belge sunmuş ve karar bekleyenlere ne olacağı bilinmiyor.

“Gayrimenkul sahipliği bazında (TAPU’ya göre) ikamet izni vermeye kesinlikle devam edecekler. Ancak mülk sahibinin eşleri, çocukları ve ebeveynlerinin (ve aynı zamanda mülk sahibi ile akrabalığa dayalı turist izinleri de var) oturma izni alıp alamayacağı bilinmiyor” dedi.

Birincil turist oturma izni vermeyi reddetmek Ruslar için ne anlama geliyor?

Türkiye bu kısıtlamayı gerçekten getirirse, hemşehrilerimiz sadece konut kiralama sözleşmesi veya teminat temelinde oturma iznine erişebileceklerdir. Turistler 90 güne kadar ülkede vizesiz ikamet etme hakkına sahip olacak.

Kateryna Gündüz’e göre tatil beldesi Alanya’nın Göç İdaresi’nin Ukraynalılar ve Ruslar için bu hafta görüşmeleri yapılacak. Ayrıntılı bilgilerin bu toplantılarda ortaya çıkması bekleniyor.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »