HomeTourismTUI Rus milyarder Alexei Mordashov'un eline geçti

TUI Rus milyarder Alexei Mordashov’un eline geçti

Tur operatörü Fun&Sun Travel’ın (eski TUI Russia) kontrol hissesi sahibini değiştirdi: Hisselerin %75’i daha önce tur operatörünün sahibi olan ve Rus milyarder Alexei Mordashov’un bir yan kuruluşu olan KN-Holding’den devredildi. Tur operatörü Taras Demure’nin genel müdürüne şahsen yaptırımlar uygulandı.

Fun&Sun Travel tur operatörünün uzmanları konuyla ilgili şu yorumu yaptı: “Taras Demura, TT-Travel LLC’nin kayıtlı sermayesinde KN-Holding LLC’den %75 hisse satın aldı ve FUN&SUN tur operatörünün (eski TUI Russia) ana sahibi oldu. ). İşlemden sonra KN-Holding LLC, şirkette %25 hisseye sahip oldu. Verdikleri bilgilere göre, şirketin yönetim kurulu başkanlığına Taras Demura, genel müdürlük görevini ise ürün ve operasyonlardan sorumlu genel müdür yardımcılığının yerini alan Vladimir Rubtsov alacak.

Eski TUI Rusya’nın uzmanları, “Bu karar, tur operatörünün Rusya üzerindeki türbülans ve yaptırım baskısı karşısında dinamik olarak gelişmesine yardımcı olacak” dedi. Aynı zamanda şirket, stratejisini izlemeye, pazar payını artırmaya, charter programları da dahil olmak üzere iç turizmin gelişimine aktif olarak katılmaya devam edecek.

Sonuç olarak, önceki sahibi için – yani. KN-Holding LLC’nin %25 hissesi kaldı. Yaklaşık bir yıl önce, TUI’nin Rusya ve BDT ülkelerindeki bir bölümü olan TUI Russian & CIS’in tamamen Severstal’ın sahibi Rus oligark Alexei Mordashov ailesinin mülkü olduğunu hatırlayın. Ayrıca TUI Group’un şirketin hisselerinin işlem gördüğü Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda yaptığı açıklamaya göre, TUI Group’un Rusya’daki bölümünün son yüzde 10’u 11.9 milyon dolara Mordashov’un NK Holding’ine satıldı. Buna göre, bu payın fiyatına göre TUI Rusya’nın toplam maliyeti 119 milyon dolardı. Bağlantıdaki “TURPROM” materyalindeki ayrıntıları okuyun .

Hatırladığımız bir başka ilginç hikaye, yaptırımlara maruz kalan rezil oligarkın Avrupa turizm varlıkları etrafında gelişiyor – yani Almanya, tur operatörü TUI’deki% 34 hissesinin kaderi hakkında bir soruşturma başlattı. Yabancı basına göre, yaptırım listesinde yer alan sahipleri, AB’den – Kıbrıs’tan Virgin Adaları’na kadar olan hisseleri “çekmeyi” başardı ve ardından bu hisseleri eşi Marina Mordashova’ya devretti. Durum şu şekilde gelişti – hafta boyunca, tur operatörüne Marina Mordashova’nın 28 Şubat’ta TUI’nin en büyük hissedarı olan Mordashov’un şirketi Unifirm Ltd’nin iki yan kuruluşundan hisse satın alan Ondero Ltd’yi kontrol ettiği bilgisi verildi. Alman Ekonomi Bakanlığı, “Ondero Ltd’ye karşı Dış Ticaret ve Ödemeler Yasası kapsamında bildirilen işlemin etkinliğine ilişkin bir soruşturma prosedürü başlattı.”

“Alman Ticaret Bakanlığı, Dış Ticaret ve Ödemeler Yasası kapsamında Ondero Limited hakkında soruşturma başlattı. TUI Group’tan yapılan açıklamada, söz konusu soruşturmanın Alman Ekonomi Bakanlığı tarafından da teyit edildiği belirtildi. Aynı zamanda, basında çıkan haberlere göre, Mordashov’un TUI’deki %34’lük hissesinin mevcut değeri 1,7 milyar dolar. TUI, “Hisse devri anlaşması soruşturma süresince askıya alınacak.” Dedi.

Alman makamları, Mordashov’un hisselerini eşine devretme kararının, dolaylı olarak da olsa şirketin kontrolünü elinde tutabilmek için kasıtlı bir manevra olduğuna dair şüphelerini dile getirdiler. Aynı zamanda, yetkililer AB tarafından uygulanan yaptırımlardan korkuyor ve TUI’deki “rezil” iş adamının durumunu dondurmak, transfere yasal olarak itiraz etmek mümkün olmayabileceğinden hiçbir şeye yol açmayacak.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »