HomeTourismHavaalanı personeli hakkımızda çok fazla bilgi sahibi

Havaalanı personeli hakkımızda çok fazla bilgi sahibi

Havalimanları kendi kuralları, düzenlemeleri ve elbette sırları olan bir tür ayrı devletlerdir.

Ve sadece orada çalışan insanlar her şeyin gerçekte nasıl çalıştığını bilir.

Havaalanları ve çalışanları hakkında şimdi bileceğiniz bazı ilginç gerçekleri bir araya getirdik. Yani havaalanı personeli…

1. Bizi çıplak görüyorlar

Pek çoğumuz, tamamen alakasız bir havalimanı çalışanı, güvenlik amacıyla, figürünüzü tepeden tırnağa turladığında utanırız. Ancak aşağıdaki haberi öğrendikten sonra, havaalanındaki kontrolün geçişine asla bakmaya devam edemezsiniz.

Bazı havaalanlarında, yolcunun ellerini kaldırması gereken özel tarayıcılar kurulur. Yani, bu tarayıcı aracılığıyla bir havaalanı çalışanı bir kişiyi çıplak görüyor. Kesinlikle. Bu tarayıcıya Çıplak Tarayıcı (“çıplak tarayıcı”) bile denir. Gördüğünüz gibi bazen havalimanı çalışanları bizi sandığımızdan çok daha iyi tanıyor.

2. Davranışımızı analiz edin

Bazı havaalanlarında özel kişiler – profil uzmanları istihdam edilmektedir. Şüpheli kişilikleri tespit etmek için yolcuların yüz ifadelerini, jestlerini ve davranışlarını analiz ederler. Profil oluşturucunun görevi, sözel olmayan heyecan belirtilerini fark etmektir: dudakları yalamak, kaşımak veya örneğin etrafa bakmak. Profilci bir kişinin garip davrandığını fark ederse, kişisel iletişim biçiminde şüpheli kişiyi temiz suya getirmeye çalışacakları bir inceleme için davet edilebilirler.

Bu kişiler hem ortak alanlarda hem de doğrudan pasaport kontrolünde çalışırlar. Tipik bir soru, “Ziyaretin amacı nedir?” aslında bir kişinin tepkisinin psikolojik bir testidir.

3. Ne kadar agresif olduğumuzu bilin

Birçok büyük havaalanında, bir kişinin alkol veya uyuşturucu zehirlenmesini belirlemeye yardımcı olan özel kameralar vardır ve bazıları saldırganlık düzeyini bile gösterebilir. Kameralar verileri bir bilgisayara iletir ve tehlike durumunda (bir kişi kırmızı ışıkta gösterildiğinde), daha kapsamlı bir kontrol için güvenlik görevlileri tarafından kesinlikle durdurulacaktır.

4. Bavulumuzun neden başka bir ülkeye uçtuğunu bilmiyorlar

Çoğumuz merak ettik: “Bagaj bölümünde valizim ne oluyor, her zaman bir şekilde kirli veya buruşuk mu?” Bagaj sınıflandırması otomatiktir: tarayıcılar barkodu okur ve bagajı belirtilen varış noktalarına dağıtır. Örneğin, yönü belirten önceki çıkartmayı soymadıysanız, bazen tarayıcı bagajınızı yanlış ülkeye gönderebilir.

5. Bavulumuzu köpeklerle kontrol ediyorlar

Bagajınız belirtilen uçuşa binmeden önce, yalnızca içerik taramasını değil, aynı zamanda örneğin uyuşturucu kokan özel bir köpeğin kontrolünü de içeren 5 güvenlik seviyesinden geçer.

6. Teknede yemek 7/24 hazırlanır

Çoğu havalimanı, yemeklerin uçaktaki yolcular için hazırlandığı büyük mutfaklarla donatılmıştır. Genellikle bu mutfaklar aynı anda birkaç havayolu için hazırlanır, sadece yiyecek çeşitleri farklıdır. Bu tür mutfaklar günün her saatinde çalışır, çünkü belirli bir uçuş için yiyecekler uçağın kalkışından 6-10 saat önce hazırlanır.

7. Uçakları uçuşta ve sadece ayakta dururken kontrol edin

Kontrol odasında, genellikle filmlerde gösterildiği gibi sadece gökyüzündeki uçak uçuşlarını değil, aynı zamanda yerdeki hareketi ve şeritlerin aydınlatmasını da kontrol ederler. Dağıtıcı başına, verileri sürekli değişen en fazla 5 monitör vardır (monitörler hava koşullarını ve belirli bir uçakla ilgili bilgileri gösterir).

8. Başka bir ülkeye vizeniz olup olmaması umurlarında değil

Yurtdışına geldiğiniz anda, örneğin vizenizin süresinin dolmuş olduğu tespit edilirse, sizi buraya getiren havayolu şirketi sizi masrafları kendisine ait olmak üzere sınır dışı edecek ve biletin ücreti, seyahat eden kişiden tahsil edilecektir. geçmene izin ver. En azından, eve ücretsiz olarak döneceksin.

9. Ne tuttuğunuzu bilin

Bazen havalimanı çalışanları yolculardan ellerini bir bez parçasına sürmelerini ister ve ardından onları bir tür analiz cihazına koyarlar. Bu prosedür, yanlış bir şey olmamasına rağmen, yolcular için çok endişe vericidir. Ethamizer denen bir cihazla kontrol ediliyorsunuz.

İş vardiyasının başlamasından önce, tehlikeli madde parçacıkları (örneğin uyuşturucu veya patlayıcılar) etamizer içine konur. Cihaz kokuyu “hatırlıyor” ve yolcunun elleri benzer bir koku alıyorsa hemen bir tehlike sinyali veriyor.

Bu haberi arkadaşlarınla ​​paylaşabilirsin

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »