HomeTourismErkek müşteri kabul etmeyen otel ve Bakan Ersoy'un şirketine 'cinsiyet ayrımcılığı' cezası

Erkek müşteri kabul etmeyen otel ve Bakan Ersoy’un şirketine ‘cinsiyet ayrımcılığı’ cezası

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Lancora Beach Hotele ve Etstur’a cinsiyet ayrımcılığından para cezası verildi.

Kemer’de bulunan Lancora Beach Hotel’in yalnızca erkeklerden oluşan rezervasyon talebini kabul etmemesi nedeniyle iki kişinin rezervasyonunun iptal edilmesi, cinsiyet ayrımcılığı olarak görüldü. Konuyla ilgili hem otele hem de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un şirketi Etstur’a para cezası verildiği bildirildi.

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre, Avukat Ferat Çağıl, akademisyen arkadaşı Hasan Onur Akay’la birlikte, Antalya’nın Kemer ilçesindeki Lancora Beach Hotel’de tatil için rezervasyon yaptırmak istedi. Çağıl ve Akay, otel ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un şirketi Etstur üzerinden rezervasyon işlemi yaptı. Otelin internet sitesi üzerinden yapılan rezervasyonda, kredi kartından ödeme yapıldı.

Ancak alınan ödeme, kredi kartına iade edildi. Etstur ile gerçekleşen görüşmede, otelin yalnızca erkeklerden oluşan rezervasyon talebinin kabul edilmediği belirtildi.

Kontenjan doluluğu gerekçe gösterildi

Otelin internet sitesi üzerinden Akay’ın kredi kartıyla ödemesi yapılarak gerçekleşen rezervasyonun iptalinin ardından Akay’a bir e-posta gönderildi. E-postada rezervasyon iptaline gerekçe olarak kontenjanların dolu olması gösterildi.

Aynı tarihte başka müşteri kabul etmişler

Bunun üzerine avukat Çağıl ve akademisyen Akay, bir kadın arkadaşlarından otelden rezervasyon yapmayı denemesini istedi. Aynı otel, aynı tarihlerde yapılan üç kişilik rezervasyon talebini kabul etti.

Cinsiyet ayrımcılığı iddiasıyla TİHK’e başvurdular

Cinsiyet temelinde ayrımcılığa uğradığını ileri süren Çağıl ve Akay, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) başvurdu. Çağıl ve Akay’ın başvurusunda manevi tazminat ile uzlaşmanın mümkün olabileceği, aksi halde otele idari para cezası verilmesi talep edildi.

TİHEK’e yapılan başvuru üzerine, otelden ve Etstur’dan yazılı görüş alındı. Otel, rezervasyonu kapasite doluluğu nedeniyle alamadıklarını, 2021 yılının ekim ayında rezervasyon yapılabileceği belirterek, cinsiyet ayrımcılığı iddiasını reddetti.

Etstur tesisle ilgili tasarrufları olmadığını ileri sürdü

Etstur ise tesisle ilgili tasarrufta bulunma yetkilerinin olmadığını, otelle yapılan sözleşmede, tek, ikili ya da üçlü erkek rezervasyonun kabul edilmeyeceği maddesinin bulunduğunu ve başka otellerden rezervasyon imkanı olduğunu savundu.

TİHEK: Cinsiyet ayrımcılığı yapıldı

TİHEK, başvuruyla ilgili 1 Mart’ta yapılan toplantıda kararını verdi. Avukat Ferat Çağıl ve akademisyen Hasan Onur Akay’ın başvurusunda cinsiyet temelinde ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine hükmeden TİHEK, otel ve Etstur’un 15 bin lira idari para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

TİHEK’in kararının ardından, başvuruculardan avukat Ferat Çağıl, manevi tazminat davası da açacaklarını belirtti.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »