HomeTourismAbramovich'in yatı Türkiye limanından ayrıldı

Abramovich’in yatı Türkiye limanından ayrıldı

Mart ayında tutuklanmaktan kaçarak Türkiye kıyılarına ulaşan Rus oligark Roman Abramovich Solaris’in süperyatı, İngiliz kruvaziyer limanından İngiliz kruvaziyer limanlarına göre hareket etmek zorunda kalan Londra şirketi Global Ports Holding’in (GPH) artan baskısı altında ayrıldı. Rusya’ya karşı yaptırımlar ve özellikle Abramoviç’e uygulanan kişisel yaptırımlar. Muhtemelen gemi, Bodrum tatil beldesi yakınlarındaki bir koyda demirlediği için başka nereye saklanacağına henüz karar verememiştir.

Türkiye’deki lüks yolcu gemileri Solaris ve Eclipse, varlıkları üzerindeki Batı yaptırımlarından kaçınmak amacıyla geçen ayın sonlarında Türkiye kıyılarına geldi. Tutulma, Akdeniz’deki tatil beldesi Marmaris’te dururken, gemi takip verilerine göre Solaris, Karadağ’dan tatil beldesi Bodrum’a 600 milyon dolarlık ulaştı. Ondan önce İspanya’daydı. Guardian’ın bir nakliye veri servisine dayandırdığı haberine göre, ikinci yat şu anda Bodrum’a birkaç kilometre uzaklıktaki Yalıkavak Plajı yakınlarında demirli durumda.

Aynı yayına göre, Avrupa makamları, hukuk uzmanlarının İngiliz şirketinin limanlarından birini kullanmasına izin vererek “çok risk aldığını” söylemesiyle birlikte, GPH’ye Solaris jetine hizmet vermeyi reddetmesi için Avrupa makamları tarafından baskı yapıldı. Gazete, şirketin bir sözcüsünün süperyatın neden limandan ayrıldığına dair yorum yapmayı reddettiğini söyledi.

İngiliz basınına göre şirket Pazar günü yaptığı açıklamada, Solaris’in demirlemesinin İngiltere yaptırım yasalarını ihlal etmediğini çünkü “iddia edilen ihlalin Birleşik Krallık dışındaki bir limanda gerçekleştiğini” söyledi.

Reuters, GPH’nin “bu süperyatın yanaşmasıyla ilgili herhangi bir bakım veya diğer ücret talep etmemeye” karar verdiğini belirtti.

2021 yılında inşa edilen ve 60 kişiye kadar mürettebat için tasarlanan yeni 138 metrelik Solaris, sekiz güverteye, bir helikopter pistine, bir yüzme havuzuna, geniş bir güneşlenme terasına, kurşun geçirmez pencerelere ve tamamen zırhlı bir alüminyum gövdeye sahip.

Londra’daki Chelsea futbol kulübünün sahibi olarak bilinen Abramovich, AB ülkelerinin kendisine ve birkaç Rus milyardere kişisel yaptırımlar getirmesinin ardından mal varlıklarını Avrupa’dan daha “dost” ülkelere taşımak istiyor. Ukrayna. Bloomberg’e göre, tahmini 13,6 milyar dolar değerinde olan 55 yaşındaki Abramovich, geçen ay İngiltere ve AB yaptırımlarından etkilendi. Bu, Abramoviç’in orada iş yapmasının yasak olduğu anlamına gelir.

Son yıllarda Rusya ile yakın ilişkiler geliştiren NATO üyesi Türkiye, Rusya’ya veya Rus oligarklarına karşı herhangi bir yaptırım uygulamayı reddetmiştir. İtalya ve Fransa da dahil olmak üzere Avrupa ülkeleri, çok sayıda zengin Rus’un yatlarına, özel jetlerine ve diğer varlıklarına zaten el koydu.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »