HomeTourism50 bin Ukraynalı mülteci tatil beldelerine yerleştirildi

50 bin Ukraynalı mülteci tatil beldelerine yerleştirildi

50 bin Ukraynalı mülteci şimdiden İspanya’nın tatil beldelerine yerleştirildi

İspanyol yetkililer 50.000 Ukraynalı mülteciyi ülkenin ve başkentin popüler tatil beldelerine yerleştirdi. Bu tür veriler, İspanyol hükümetinin yerel medyada yayınlanan bir açıklamasını içeriyor.

11 Nisan itibariyle, İspanya 48.979 Ukrayna vatandaşını kabul etti. Aynı zamanda, yerel yetkililer tarafından geçici koruma için 52.000 başvuru daha onaylandı. Bunların üçte birinden fazlası reşit değil. Ulusal Güvenlik Durumu Komitesi’ne göre, başkent Madrid’de bulunan mevcut kabul merkezlerine ek olarak, Barselona ve kıyı Alicante’yi gezip, tatil beldesi Malaga’da yeni bir kabul merkezi de hizmete girdi. İspanya, gelen tüm mültecilere kabul ve konaklama merkezlerinde geçici koruma talep etme hakkı verdi. Rapordan da anlaşılacağı gibi, Ukraynalı mülteciler uzak köyleri değil, ülkenin tatil beldelerini seçiyor.

Aynı ajans, AB’nin geçen hafta yürürlüğe giren beşinci önlem paketini onaylamasının ardından Rusya’ya yönelik yaptırımların etkilerini tartıştı. Pakette, diğer şeylerin yanı sıra, Rus kömürü ithalatının yasaklanması, AB’de faaliyet gösteren Rus ve Belarus karayolu gemilerinin hareketinin tamamen yasaklanması ve Rus bayraklı gemilerin Avrupa limanlarına girişinin yasaklanması yer alıyor.

İspanyol hükümeti toplantının ardından yayınlanan bir basın açıklamasında, “Bir hafta öncesine göre neredeyse iki kat daha fazla olan 13.000’den fazla çocuk okullara kaydoldu” dedi.

4 Nisan’da İspanya ayrıca Ukrayna’dan gelen 41.000’den fazla IDP’ye kendi topraklarında yardım edildiğini duyurdu. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in 24 Şubat-10 Nisan tarihleri ​​arasında Pireneler’de ülkeye gelen Ukrayna vatandaşlarının toplam sayısı yaklaşık 110.000 kişiyi buldu.

En son BM verileri, Rusya’nın komşu ülkeyi denazileştirmeye yönelik özel operasyonunun başlangıcından bu yana yaklaşık 4,7 milyon insanın Ukrayna’yı terk ettiğini gösterdi. Yeni ikamet yeri olarak Ukrayna ile komşu ülkeleri seçtiler.

Rekor sayıda mülteci alan ilk beş ülkeyi sıralayalım. Polonya mutlak lider oldu – topraklarına 2.645.877 kişi yerleşti. İkinci sırada Romanya – 701.741 Ukraynalı yer aldı. Üçüncü – Macaristan (434.342 kişi), dördüncü – Moldova (413.374 Ukraynalı) ve beşinci – Slovakya (320.246 kişi).

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »