HomeTourismRus kadın, Türkiye'deki Rus turistlerin banka kartlarıyla gerçekte neler olduğunu ortaya çıkardı.

Rus kadın, Türkiye’deki Rus turistlerin banka kartlarıyla gerçekte neler olduğunu ortaya çıkardı.

“Böyle bir durumda Rusların turizmden bahsetmesinin zor olduğu açık. Özellikle bağımsız hakkında, yurtdışına seyahat eden bir kişi banka kartlarına güvenmeye ve yanında çok fazla nakit taşımamaya alıştığında. Ancak yeni yasaya göre artık dövizle nakit para almak mümkün değil” dedi.

Türkiye’deki Rus bankalarının banka kartlarına yeni prosedüre göre hizmet verildiğini söyledi . Değişen kurallar, artık risk almak ve yanlarında nakit taşımak zorunda kalacak olan hem turistleri hem de mülk sahiplerini şaşırttı.

“Eh, bir kişinin döviz cinsinden hesabı varsa, en azından bir kısmını çekme fırsatı olacaktır. Ve bu sadece dolar cinsinden. Ve eğer para yoksa, onu alacak hiçbir yer yok ”diye yazdı.

Banka kartlarının Visa ve Mastercard ödeme sistemleri tarafından bloke edilmesinin yanı sıra döviz hesaplarından ve banka mevduatlarından para işleme prosedürünü düzenleyen iç Rus kuralları, dinlenmeye veya Türkiye’ye taşınmaya karar veren yerli turistler için sakıncalı olduğu ortaya çıktı. uzun zaman.

8-9 Mart gecesi yürürlüğe giren Rus mevzuatındaki değişiklikleri sıralayalım:

  1. Bir Rus bankasında döviz hesabınız varsa, bu bankadan 10.000$’a kadar nakit para çekebilirsiniz. Daha fazlası, yalnızca verildiği tarihteki piyasa fiyatı üzerinden ruble olarak verilir.
  2. Para euro olarak tutulsa bile, para birimi yalnızca dolar olarak çıkarılacaktır. Dönüşüm piyasa fiyatından yapılacaktır.
  3. Sadece banka şubelerinin veznelerinden para alabilirsiniz.
  4. Yurt dışı seyahati için bile nakit para almak artık imkansız. Artık internet bankasında sadece banka havalesi ile döviz satın alabilirsiniz.
  5. Bir vatandaş yeni bir para birimi hesabı açarsa veya para yatırırsa, ondan para çekmek mümkün olmayacaktır. Bu hesaptan sadece ruble çekebilirsiniz.
  6. Ruble döviz bozdurma herhangi bir şekilde kısıtlama olmaksızın mümkündür.

Türkiye’deki turistler için gerçek zorluklar

“Artık Türkiye’de Tinkoff kartlarından sadece Şeker Bank ATM’sinden komisyonsuz olarak Euro çekebilirsiniz – ve bir hafta önce Alanya’da günde 2.000 Euro çekebiliyorsanız, şimdi ATM günde maksimum 700 Euro veriyor. Aynı zamanda, bankanın seçiciliği anlaşılmaz – biri 700 avro çekmeyi başarır, biri ATM sadece 100-300 avro verir ve biri hiçbir şey vermez ve insanlar iki saatlik kuyrukları boşuna savunur. “Bekleme listesinden” duyulan bilgilere göre Visa kart sahipleri, MasterCard plastik kart sahiplerine göre Türk veya Avrupa para birimini daha fazla çekebiliyor” dedi.

Yurtdışında Mir kartı ile ödeme yapabilirsiniz, ancak tüm ülkelerde değil. Vietnam, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Güney Osetya, Abhazya ve Türkiye sistemimiz ile çalışmaktadır. Rus kadın, Türkiye’de sadece üç bankanın Mir kartlarını kabul ettiğini kaydetti. Bunlar Vakıfbank, Ziraat Bankası ve İş Bankası’dır. Buna göre Rus bankalarının Mir kartlarından ATM’lerinde nakit Türk lirası çekebileceğiniz gibi, ödeme terminallerinin kurulu olduğu mağazalarda da ödeme yapabilirsiniz.

Ayrıca Türkiye’deki bazı döviz büroları da ruble alıyor. Belki şimdi sayıları artacaktır. Rus bankalarının ruble hesaplarından Türk bankalarının kartlarına transferler devam ediyor. Eksilerden – olumsuz döviz kuru ve komisyon. Yaptırım uygulanmayan bankaların sınır ötesi SWIFT transferleri devam etmektedir. Yazarın belirttiği gibi, dayanağı olan herhangi bir miktarı karşı tarafa göndermek mümkündür. Örneğin, bir dairenin satışı veya kiralanması için bir sözleşme, tedavi için ödeme vb. Ve ayda 5.000 dolara kadar – hiç olmadan.

Türk gayrimenkul “ipotekli” için gerçek durum

Yeni kambiyo kuralları, Türk mallarını taksitli satın alan veya döviz cinsinden konut kredisi kullanan Ruslar için sorun yarattı.
“Ödeme için Türkiye’ye nasıl nakit getirileceği açık değil. Buradaki daireler euro-dolar olarak satılmaktadır. Hesaplarınıza Rusya’dan döviz cinsinden transferler artık yasaklandı. Rusya’dan nakit para ihracatı 10 bin dolar ile sınırlıdır, daha önce olduğu gibi büyük bir miktar beyan etmek ve “kırmızı koridordan” geçmek imkansızdır. Rusya’da nakit satın alamazsınız. Sadece SWIFT kalıyor ve o zaman bile kısıtlamalarla mı?” – Rus kadın, artık birçok Rus’un ipotek kredilerinin geri ödenmesinde zorluk çekeceğini de sözlerine ekledi. Bu arada Türkiye ve Rusya, işbirliğinin detayları henüz netleşmemiş olsa da, Rus rublesi üzerinden anlaşmalar için pazarlık yapıyor. Türkiye, Ruslar için turizme açık sınırlı sayıda ülke olacağı gerçeğinden yararlanabilir. Genel olarak uçuş programı bazı rezervasyonlarla açıktır. Ayrıca Türk makamları, Rus uçaklarına hava sahasını kapatmayacaklarını ve Rusya’ya karşı yaptırım uygulama yönündeki genel eğilimi desteklemeyeceklerini daha önce açıkça belirtmişlerdi.

Muhtemelen artan fiyatlara rağmen Ruslar Türk otellerinde dinlenmeye gidecek ve tercihleri ​​daha çok her şey dahil olarak çalışan tesislere düşecek. Blogcu, “Bir turist tüm tatil için otelden ayrılmayabilir, her şey zaten ödendi ve ek paraya gerek yok” dedi.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »