HomeTourismRixos Otel inşaatında, bir işçi kendini astı

Rixos Otel inşaatında, bir işçi kendini astı

Fettah Tamince’nin sahibi olduğu Sembol İnşaat ve taşeronu BBR İnşaat’ın Kazakistan’a Rixos Aktau Otel şantiyesinde çalıştırmak için götürdüğü işçiler Türkiye’ye dönmek için günlerdir havalimanında bekletiliyor.
Kazakistan devletiyle anlaşmalı olarak Aktau kenti turizm bölgesinde Mısır’dan Rusya’ya, İsviçre’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne kadar 7 farklı ülkede otel işleten Fettah Tamince’nin şirketi Rixos Otel inşaatına başlayan Sembol İnşaat BBR firmasıyla taşeron anlaşması yaptı.

Geçen Şubat ayında başlayan inşaatta çalıştırılmak üzere proje müdürü, şantiye şefi Sembol inşaat tarafından Kazakistan’a gönderilirken Mart ayında ise BBR taşeronluğunda inşaat işçileri Kazakistan’a götürüldü. Ancak iş bitiminde işçilere ücretleri 45 gün geç ödendi. İşçilerin Türkiye’ye dönüş bileti ise sağlanmadı.

6 Mart’ta Kazakistan’a hiçbir şartname imzalamadan geldiklerini belirten şantiyede çalışan işçilerden Ömer Koçgürbüz ücretlerini geç aldıklarını söyleyerek şunları anlattı:

”Biz tam 2 buçuk 3 aydır paramızı alamıyorduk. Greve gittik. Çoluk çocuk Türkiye’de para bekliyor. 18 Haziran’da grev yaptık. Bize ücretlerin yatırılacağı söylendi. Sürekli tarih verdiler. Dedikleri zamanda gittik başka tarih verdiler. Hep oyaladılar bizi. Biz paramızı ve evimize dönmeyi istedik. En son 14 Temmuz’da kalabalık şekilde Sembol firmasının önüne gittik. Bizi artık oyalayamazsınız ya paramızı verin ya da paramızı veren kadar biz bu eylemlere devam ederiz dedik. Ücretlerimiz öyle yatırıldı. 45 gün bizi boş bıraktılar. O süreçte paramızı cebimizden harcadık.”

Çalışma koşullarının çok kötü olduğunu, aşılarının olmadığını, şantiyede koronavirüs olmasına rağmen hastalık yok gibi davranıldığını belirten şantiyede çalışan işçilerden Ömer Koçgürbüz şöyle devam etti:

”Bazı arkadaşlarımız her halinden Covid-19 olduğu belliydi. Nefes alamıyorlardı, ateşlilerdi. Çalıştırıldılar. Astımı olan bir arkadaşımız kriz geçirdi. Buraya Sembol’un kendi ambulansı var diye ambulans göndermediler. 2 saat boyunca o arkadaşımız acı çekti. Gelip hasta olan işçiler 15-20 gün sonra ülkeye geri döndüler. Onlara 1000 dolar masraf çıkarıldı. Kazakistanlı bir arkadaş burada kendisini astı. O cenazeyi bile gizli saklı alıp götürdüler. Üstünü kapatmaya çalıştılar.”

Türkiye’ye gelebilmek için günlerdir havalimanında bekletildikleri söyleyen Koçgürbüz Türkiye’ye geldikleri zaman İnşaat-Sen’le birlikte hukuk mücadelesi vereceklerini belirtti. Tamince’nin Kazakistan’da 4 oteli daha bulunuyor.

Kaynak :www.turizmhabermerkezi.net

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »