HomeGenelCOVID-19 Pandemi sonrası küresel seyahat pazarı trendleri

COVID-19 Pandemi sonrası küresel seyahat pazarı trendleri

Zengin turistler, aileleri olan gezginler ve gelişmekte olan ülkelerden Y kuşağı, turizmdeki toparlanmanın ana itici güçleri olacak. Öte yandan, gelişmiş ülkelerde yaşayanlar ve Z kuşağı temsilcileri arasında turizm faaliyeti daha yavaş toparlanıyor. Bunlar, uluslararası bir araştırma şirketi olan Euromonitor International tarafından yayınlanan küresel seyahat pazarı trendleri raporunun öne çıkanları.

Raporun hazırlanmasının bir parçası olarak Euromonitor International, dünyanın 40 ülkesinde yaklaşık 1.000 kişiyle görüştü.

Millennials En Aktif

Araştırmacılar, 2020’de uluslararası turizm pazarının %75 oranında çöktüğünü ve tamamen iyileşmesinin en az beş yıl sürebileceğini belirtiyor .

Pandemi, sınırların büyük ölçüde kapanmasına ve iç turizm talebinde bir kaymaya yol açtı. Seyahat pazarının trendlerinden biri, bin yıllık neslin bu konuda en aktif olanıdır.

Avrupa’da, ankete katılan Y kuşağının %78’i bu yıl yurt içinde seyahat ederken, %45’i yurt dışına seyahat etti.

Asya-Pasifik bölgesinde (APR) ve Orta Doğu’da fark daha da büyük. Nisan ayında, ankete katılan Y kuşağının %80’i ülkeleri içinde seyahat etti ve yalnızca %41’i Orta Doğu’da yurtdışına seyahat etti – sırasıyla %82 ve %44. İç ve dış turizm arasındaki en küçük fark Kuzey Amerika’daydı – sırasıyla %61 ve %39.

Z Kuşağı Daha Etkilendi

Bu arada Z kuşağı da pandemiden daha fazla etkileniyor. Bunun nedeni henüz yeterli gelire sahip olmamalarıdır. Üstelik Z Kuşağı daha kayıt dışı ve daha az istikrarlı işleri tercih ediyor.

Aynı zamanda, ankete katılan Z Kuşağı temsilcilerinin %71’i ve gelişmekte olan ülkelerden Y kuşağının temsilcileri 2021’de turizm harcamalarını artırmayı planlıyor. Gelişmiş ülkelerdeki akranları daha temkinli – %63.

İyileşmeyi Zengin Gezginler ve Aileler Sağlıyor

Seyahat pazarı trendlerinden biri, varlıklı gezginlerin ve aileleri olan turistlerin pazarın toparlanmasının itici güçleri olmasıdır.

Rapora göre, yıllık geliri en az 100.000 dolar olan kişilerin en çok tercih ettikleri seyahat türü partneri veya eşi ile seyahat ederken, bu tatilciler aslında yalnız seyahat etmek istemiyor.

2021’de uluslararası turizm harcamalarını artırmayı hedefleyen bir diğer tüketici kategorisi ise eşleri ve çocukları ile seyahate devam edecek olan aile bireyleri.

Dijitalleşmenin Önemi

Dikkat edilmesi gereken bir diğer eğilim de dijitalleşmenin büyümesidir. 2021’de ankete katılan Çinlilerin %56’sı akıllı telefon kullanarak seyahat rezervasyonu yaptığı için Çin bu konuda lider oldu. Vietnam ve Suudi Arabistan sırasıyla ikinci ve üçüncü oldu.

Gelişmiş ülkelerden gelen turistler de mobil teknolojileri kullanmak için hala acele etmiyorlar. Almanya, Belçika ve Birleşik Krallık’ta ankete katılanlar arasında bu rakam %20’den azdı.

Uzmanlar, kişiselleştirilmiş tekliflerin, yapay zekanın ve büyük veri analizinin geliştirilmesine odaklanırlarsa mobil dijital hizmetlerin çok daha fazla müşteri çekebileceğini belirtiyor.

Bu durumda yeni hizmetler sadece gelişmekte olan ülkelerde değil gelişmiş ülkelerde de özellikle genç nesillerin temsilcileri arasında büyük popülerlik kazanabilir.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »