HomeIdeasBotoks Sonrası Göz Kapağı Düşmesine Neden Olan Nedir?

Botoks Sonrası Göz Kapağı Düşmesine Neden Olan Nedir?

  • Botox, yüz kaslarını donduran kozmetik bir tedavidir.
  • Botoks alına yanlış enjekte edilirse göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir.
  • Bir dermatolog bu yaygın olmayan yan etkiyi ve sizin başınıza gelmemesini nasıl sağlayacağınızı açıklıyor.

Yakın zamanda viral bir TikTok videosunda, Botox enjeksiyonunun ardından göz sarkması yaşayan bir kişi yer aldı. Kişi yakın zamanda gözünün üstüne bir enjeksiyon yaptırmış ve üst göz kapağının sarkmasına neden olmuştur. Önleyici veya estetik nedenlerle enjeksiyon ve dolgu maddesi arayan genç hastalardaki son artışla birlikte, klip uygulamada biraz heyecan yarattı – ve çoğu kişi enjeksiyon sonrası göz kapağı sarkmasının ne kadar yaygın olduğunu merak ediyor.

Herhangi bir güzellik prosedürü, tedavisi veya “ince ayar” ile ilişkili riskler vardır. Özellikle enjeksiyonlarda, bir dizi faktör yan etkilere katkıda bulunabilir, ancak lisanslı, deneyimli bir uzmanı ziyaret etmek, herhangi bir komplikasyon yaşama şansınızı kesinlikle düşürmenize yardımcı olur.

Botox’tan sonra göz kapağı sarkmasının, diğer adıyla pitozun neden oluştuğunu öğrenmek (ve korkularınızı dinlendirmek) için bir dermatologla görüştük. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Botoks Sonrası Göz Kapağı Düşmesi Neden Olur?

İlk olarak, bunun Botoks’un rastgele veya yaygın bir yan etkisi olmadığını belirtmekte fayda var – enjeksiyon yanlış yapıldığında ortaya çıkar. FAAD, dermatolog Marina Peredo, “Tedaviyi yapan doktor daha az deneyimli olduğunda veya Botox yanlış bölgeye enjekte edildiğinde, Botox’tan sonra göz kapağı sarkması veya pitoz oluşabilir, bu da kas zayıflığına ve sarkmasına neden olabilir” diyor. .

Botoks, iki göz arasına enjekte edilir ve üst göz kapağı bölgesine göç ederse, üst göz kapağınızı kontrol eden levator palpebra kasının gevşemesine neden olabilir. Dr. Peredo, “Bu kas etkilenirse sarkacaktır” diyor. Alternatif olarak, birisi kaşın çok yakınına frontalis kasını (alnınızın bölgesini) enjekte ederse, kaşlarınızı yukarıda tutan kas olduğu için göz sarkabilir ve ağırlaşabilir.

Botox Göz Kapağı Düşmesi Ne Kadar Yaygındır?

Botoks yaptırma konusunda gergin olanlar için bunun yaygın bir yan etki olmadığını duymak sizi rahatlatacaktır. Dr. Peredo, “Botox uygulanan kişilerin sadece yüzde beşinde göz kapakları sarkıktır” diyor. “Enjekte etmek için bir uzman kullandığınızda bu sayı yüzde birin altına düşecek.”

Botoks Sonrası Sarkık Göz Kapağı Ne Kadar Sürer?

Yanlış enjekte edilen Botox’tan kaynaklanan göz sarkması kalıcı değildir, ancak tedaviden sonra yaklaşık dört ila altı hafta sürer. Dr. Peredo, “Botox’un etkisi azaldıkça daha iyi olacak” diyor.

Botoksun Neden Olduğu Sarkık Göz Kapağını Düzeltebilir misiniz?

Botoks etkisi azaldıkça göz çevresindeki kasların sarkması yavaş yavaş geçecektir, ancak o kadar uzun süre beklemek istemiyorsanız, sorunu çözmek için deneyebileceğiniz birkaç şey var. Dr. Peredo, “Göz kasını sıkılaştırmaya yardımcı olan yüzde 0,5’lik bir apraklonidin göz damlası kullanmayı deneyebilirsiniz” diyor. Tipik olarak glokom tedavisinde kullanılan Alpha2 agonist göz damlaları, “Müller kasının kasılmasına ve üst göz kapağını kaldırmasına izin vereceği” için de kullanılabilir. (Editörün notu: Muller’ın kası, göz kapağı yükselmesinin korunmasına yardımcı olur.)

En iyi bahsiniz aynı zamanda bir profesyonelden yardım istemek olabilir. Dr. Peredo, “Zaten gevşemiş olan kasları etkisiz hale getirecek daha fazla Botoks alabilirsiniz” diyor, ancak bunun işe yarayıp yaramayacağına doktor karar verecek. “Herkesin farklı bir anatomiye sahip olduğunu ve iki Botox enjeksiyonunun aynı olmadığını hatırlamak önemlidir” diye ekliyor.

Botox’tan göz kapağı düşüklüğü yaşamak nadirdir, ancak deneyimli bir profesyonel veya doktora giderek şansınızı daha da azaltabilirsiniz. Dr. Peredo, “Para biriktirmeye çalışıyorsanız, başka bir şey için biriktirin” diyor.

when you planing to move your new home in Calgary, call us for the special rates immediately. Hours: 9:00am-17:00pm ET Monday-Friday

Most read

Translate »